بهترین مسیرزمینی برای سفر به استانبول

2394 بازدید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
بهترین مسیر زمینی سفر به استانبول

ترکیه در بین مردم ایرانی یکی از جذابترین کشورها برای سفر خارجی است و جاذبه های دیدنی بسیار زیادی دارد. ترکیه از جمله نزدیکترین مقاصد گردشگری محبوب در کشور هم به حساب می آید و در ادامه قصد داریم تا بهترین مسیرزمینی برای سفر به ترکیه را به شما معرفی کنیم.

سفرزمینی به ترکیه

خوشبختانه برای سفر به ترکیه راه های دسترسی بسیار زیادی وجود دارد و امکان سفر در مسیرهای زمینی، هوایی و دریایی برای شما فراهم است. پس با توجه به نوع سفری که دوست دارید، هزینه مدنظر و زمان مد نظرتان می توانید برای سفر به ترکیه اقدام کنید.

مسلما سریعترین راه سفر شما به استانبول و کلا کشور ترکیه، استفاده از هواپیماست اما خیلی ها هم ترجیح به استفاده از مسیرهای زمینی برای سفر به ترکیه دارند. خوشبختانه با توجه به مراودات سیاسی و اقتصادی خوبی که بین دو کشور ایران و ترکیه برقرار است، تمام راه های سفر زمینی به ترکیه نیز برای مسافران وجود دارد.

برای سفر زمینی به ترکیه می تواند از اتوبوس، قطار و یا خودروهای شخصی استفاده کنید. در ادامه به طور کامل نیز به بررسی بهترین مسیرزمینی سفر به استانبول خواهیم پرداخت.

سفر به استانبول ترکیه از مرز بازرگان

شهر تبریز یکی از پرتردد ترین مسیرهای کشور برای سفر زمینی به ترکیه است و بازرگان به عنوان آخرین نقطه مرزی ایران و مرز مشترک با ترکیه، بهترین راه برای سفر زمینی به استانبول ترکیه است. مرز بازرگان در فاصله ۲۹۰ کیلومتری از شهر تبریز قرار دارد و بهترین انتخاب شما برای سفر زمینی ترکیه است.

سفرزمینی به ترکیه

یکی از مزایا استفاده از مرز بازرگان برای سفر زمینی به استانبول این است که در شهرهای مرزی آستارا و جلفا امکان انجام امور تشریفاتی و اداری امکانات لازم برای شما محیا شده است. خوشبختانه انجام این امور تشریفاتی نه هزینه زیادی دارد و نه خیلی خیلی زمان بر اند، و وجود چننی دلایلی در کنار عدم نیاز به ویزا برای سفر به ترکیه، از جمله دلایل محبوبیت این کشور آسیایی-اروپایی در بین مردم کشور ما بوده است.

راه زمینی سفر به استانبول ترکیه

تهران و استانبول در فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری از یکدیگر قرار دارند و مدت زمان سفری بین این دو شهر کمی طولانی است، اما وجود جاذبه های سفری در این بین زمینه ساز خاطراتی بیاد ماندنی برای شما خواهند بود. در ادامه نیز فاصله دقیق شهرهای بین مرزی تهران تا استانبول را برای شما آورده ایم:

 • تهران تا تبریز : ۶۳۰ کیلومتر
 • تبریز تا خوی : ۱۶۵ کیلومتر
 • خوی تا مرز رازی: ۶۵ کیلومتر
 • ارومیه تا مرز سرو : ۵۵ کیلومتر
 • تبریز تا مرز بازرگان : ۲۹۰ کیلومتر
 • تهران تا مرز بازرگان : ۹۲۰ کیلومتر

اگر در ایام شلوغ سال برای سفرزمینی اقدام نکرده باشید، انجام اموری اداری تان در مرز زمان زیادی از شما نمی گیرد. در ایام خلوت و معمولی سال صرف زمانی یک ساعته برای عبور از مرز برای شما کافی است.

سفر به ترکیه از مرز بازرگان

دوبایزید ترکیه، اولین توقف در سفرزمینی به استانبول

از زمانی که به خاک ترکیه وارد می شوید، اولین شهری که در مسیر شما قرار دارد دوبایزید است که در فاصله ۴۵ کیلومتری مرز ترکیه قرار دارد. دوبایزید شهر کوچکی است و جاذبه های سفری خاصی هم ندارد، ترجیحا پیشنهاد می کنیم برای اقامت در آن هم برنامه ریزی نکنید و مسیر حرکت زمینی خود به استانبول را ادامه دهید.

از دوبایزید تا نزدیکی های استانبول که از مهمترین شهرهای ترکیه است، در حدود ۱۵۰۰ کیلومتر راه در پیش دارید. البته این مسیر ۱۵۰۰ کیلومتری را می توانید از ۳ مسیر مختلف ادامه دهید:

 1. مسیر شهر وان در بخش های جنوبی که دارای راهی کوهستانی است و تا دوبایزید ۲۶۰ کیلومتر فاصله دارد.
 2. مسیر شهر آغری در بخش های غربی که دارای فاصله ای ۸۰ کیلومتری است.
 3. مسیر شهر ایدیر که در فاصله ۵۵ کیلومتری شماست.

فاصله تمام شهرهای پیش روی شما در سفر زمینی به استانبول نیز به ترتیب به شرح زیر اند:

 • مرز بازرگان تا شهر آغری ۱۲۷ کیلومتر
 • مرز بازرگان تا شهر دوبایزید ۴۰ کیلومتر
 • مرز بازرگان تا شهر ایغدیر ۹۰ کیلومتر
 • شهر آغری تا شهر ارزروم ۱۸۵ کیلومتر
 • شهر ارزروم تا بندر ترابزون ۳۰۰ کیلومتر
 • مرز رازی تا روستای سارای ۲۳ کیلومتر
 • تا شهر اوزالپ ۴۰ کیلومتر
 • تا شهر وان ترکیه ۹۰ کیلومتر

وضعیت جاده های ترکیه، خطرات سفرزمینی به استانبول

همیشه رانندگی در جاده های ناشناخته احتیاط بیشتری می طلبد و سفر در جاده های ترکیه هم می تواند ناشناخته ترین جاده ای باشد که قصد سفر در آن را دارید. در جاده های زمینی استانبول و به خصوص جاده هایی که در مسیرهای شرقی قرار دارند دست انداز های بسیار زیاد و نسبتا خطرناکی وجود دارد و چون با جاده آشنایی ندارید، ناگهان یک دست انداز در مسیرراه شما سبز می شود و حادثه آفرین است.

سفر به ترکیه با خودروی شخصی

در مسیر زمینی سفر به استانبول پل های نسبتا زیادی وجود دارد که به علت رفت و آمد زیاد، دارای ترافیک نسبتا بالایی هم هستند. این پل های معلق محل های اتصال بخش های اروپایی و آسیایی ترکیه هستند و به همین دلیل گاها دارای ترافیک های زیاد هستند.

خوشبختانه در مسیرزمینی سفر به استانبول پمپ بنزین به تعداد وجود دارد اما قیمت بنزین در کشور ترکیه بسیار گران تر از کشور خودمان است. پس باید برای سفرزمینی حتما به مدیریت دقیق هزینه هایتان بپردازید.

راهنمای سفرزمینی به استانبول ترکیه

هزینه های سفرزمینی به استانبول

بیشترین هزینه ای که در سفر زمینی به استانبول به شما تحمیل می شود، هزینه قیمت بنزین است. هر لیتر بنزین در کشور ترکیه در حدود ۵ لیر می باشد که به پول کشور ما چیزی بین ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان می شود. با توجه به اهمیت این محور ارتباطی و مسافرانی هم که دارد، امکانات خدماتی و رفاهی جاده نیز به خوبی تامین شده اند تا سفر افراد در این جاده با آسودگی همراه باشد.

راهنمای سفر به استانبول

نظرات کاربران