با بهترین موزه های استانبول ترکیه آشنا شوید!

4473 بازدید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
با بهترین موزه های استانبول ترکیه آشنا شوید!

بی دلیل نیست که ترکیه و شهرهای مشهور آن در زمینه گردشگری زبانزد خاص و عام هستند. این کشور به دلیل بهره گیری از شهرهای توریستی فراوان و جاذبه های گردشگری بی شمار به مقصدی جذاب برای سفر مردم سراسر جهان تبدیل شده است. اما فقط همین نیست. حتی جاذبه های گردشگری این کشور نیز تنوعی بی نظیر دارند. مکان های تفریحی، مکان های دیدنی و جاذبه های فرهنگی و هنری و تاریخی سراسر این کشور باعث شده تا ترکیه به مقصدی همه پسند تبدیل شود. در این مطلب قصد داریم مهمترین و بهترین موزه های ترکیه را معرفی کنیم.

بهترین موزه های ترکیه در کدام شهر قرار دارند؟

موزه های ترکیه معمولی نیستند. در واقع موزه های ترکیه و به خصوص موزه های شهر استانبول با آن تعریف ساده و خسته کننده ای که ممکن است در ذهن بسیاری از مردم نقش بسته باشد تفاوتی فاحش دارند. در واقع می توان کاخ ها، مساجد و موزه های استانبول را بخش مهمی از جاذبه های گردشگری آن دانست که هر کسی باید در سفر به این شهر از آن ها بازدید کند. تنوع این موزه ها بسیار زیاد است و اغلب آن ها در شهر استانبول قرار دارند. در ادامه لیستی از مهمترین موزه های استانبول به همراه آن ها ارائه می دهیم و سپس آن ها را معرفی می کنیم. برخی از این موارد ممکن است علاوه بر موزه مسجد، کلیسا یا کاخ های مشهور نیز باشند، بنابراین خودتان را برای شگفت زده شدن آماده کنید.

بهترین موزه های ترکیه در کدام شهر قرار دارند؟

لیست بهترین موزه های استانبول

  1. موزه راحمی کوچ استانبول
  2. موزه فرش استانبول
  3. موزه هنرهای اسلامی کاخ ابراهیم پاشا
  4. موزه موزاییک استانبول
  5. موزه نظامی استانبول
  6. موزه هنرهای مدرن
  7. موزه باستان شناسی
  8. کاخ موزه ایاصوفیه
  9. کاخ موزه توپکاپی
  10. کاخ موزه دولمه باغچه

موزه راحمی کوچ استانبول – نمایی از پیشرفت صنعتی ترکیه

شاید تصور شما از موزه با آن چیزی که در این موزه با آن رو به رو می شوید کمی متفاوت باشد. موزه راحمی کوچ به نوعی نشان دهنده پیشرفت صنعتی ترکیه است. این موزه در واقع یک مجموعه شخصی از تاجری ترکیه ای به نام راحمی مصطفی کوچ است که در حال حاضر برای نمایش در عموم آزاد است. این موزه جذاب از بخش های مختلفی همچون صنعت اتومبیل سازی، لوکوموتیو و ترموا، کشتی و هواپیما، وسایل ارتباطی و چند مورد جذاب دیگر است. شاید تصور کنید که این موزه یک مکان خسته کننده است، اما مطمئن باشید که از بازدید این موزه لذت خواهید برد.

موزه راحمی کوچ استانبول - نمایی از پیشرفت صنعتی ترکیه

موزه هنرهای اسلامی کاخ ابراهیم پاشا

یکی از مهمترین و جذاب ترین بخش ها از جاذبه های گردشگری استانبول مربوط به کاخ های این شهر است. زمانی که این موزه ها در فضای کاخ های زیبای استانبول قرار می گیرند جذابیتی دو چندان دارند. کاخ های مجللی که از دوران حکومت عثمانی ها باقی مانده اند و به نوعی نماد قدرت این حکومت هستند. این کاخ رو به روی مسجد آبی استانبول قرار دارد.

اکنون بیشتر محیط این کاخ زیبا به موزه هنرهای اسلامی اختصاص داده شده است. موزه ای پر از آثار ارزشمند هنر اسلامی که از دوران عثمانی، سلجوقی و تاریخ پیش از آن ها باقی مانده است.

موزه فرش استانبول

اگر از علاقه مندان صنایع دستی ارزشمندی همچون فرش های دست بافت زیبا هستید، موزه فرش استانبول مقصد جذاب برای گردش شما در شهر استانبول است. نکته مثبت در مورد این موزه نزدیکی آن به اقامتگاه ابراهیم پاشا است. در این موزه تنها فرش های قدیمی ترکیه موجود نیستند و شما می توانید از فرهنگ و ملل مختلف آثار هنری زیادی را مشاهده کنید.

موزه فرش استانبول

موزه موزاییک استانبول

یکی دیگر از موزه های جالب و منحصر به فرد ترکیه و شهر استانبول موزه موزاییک است. البته تنها ویژگی این موزه منحصر به فرد بودن آن نیست، بلکه موزه موزاییک استانبول را می توان بزرگترین موزه موزاییک جهان هم به حساب آورد. در این موزه زیبا موزاییک های زیادی از دوران حکوممت روم شرقی یا همان بیزانس وجود دارد. طبق محاسبات باستان شناسان چیزی در حدود ۸۰ میلیون قطعه موزاییک کوچک که از آهک و شیشه ساخته شده اند در حیاط موزه استفاده شده است.

موزه هنرهای مدرن ترکیه

پایتخت ترکیه در عین اینکه فرهنگ و سنت خود را حفظ کرده، شهری مدرن هم به حساب می آید. علاوه بر این مردم ترکیه از علاقه مندان هنر هم هستند و هر نوعی از هنر در این کشور مورد استقبال است. موزه هنرهای مدرن یکی از جالب توجه ترین و خاص ترین موزه های استانبول است. این موزه که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده اولین موزه ای است که به صورت غیر دولتی در ترکیه ساخته شده است. در موزه هنرهای مدرن آثار هنری زیادی وجود دارد که بسیار مورد توجه علاقه مندان به هنر قرار می گیرد.

موزه هنرهای مدرن ترکیه

موزه نظامی استانبول

موزه نظامی استانبول یکی دیگر از موزه های شناخته شده ترکیه و از محبوب ترین موزه های شهر استانبول است. این موزه را می توانیم به عنوان نمادی از تاریخ طویل ارتش این ملت بدانیم. البته این موزه در ابتدای افتتاح در یک کلیسا به نام سنت ایرنه قرار داشت، اما بعد از مدتی در سال ۱۹۵۰ به ساختمان نخستین ستاد فرماندهی ارتش منتل شد. هر مورد از اداوات جنگی مورد استفاده در ارتش این کشور در تمام طول تاریخ در این موزه وجود دارد.

موزه باستان شناسی استانبول

اگر به تاریخ علاقه دارید نباید از موزه باستان شناسی استانبول بگذرید. آثار ارزشمندی که از آشوری ها، بابلی ها، مصری ها، اورارتیان، هیتی ها، رومی ها و یونانی ها در این موزه وجود دارد موزه باستان شناسی استانبول را به یکی از پرطرفدارترین موزه های ترکیه بدل کرده است.

کاخ موزه ایاصوفیه

با بازدید از کاخ موزه ایاصوفیه با یک تیر دو نشان زده اید. این کاخ قدیمی در نوع خود یک اثر تاریخی شگفت انگیز، زیبا و با شکوه است. از این مکان با نام مسجد ایاصوفیه هم یاد می شود. موزه ای که در این کاخ قرار دارد در زمینه هنر و تاریخ فعالیت می کند. این موزه در منطقه فاتیح استانبول قرار دارد و برای بازدید از آن باید حدود ۴۰ لیر بپردازید. البته شک نکنید بازدید از این موزه ارزش چنین هزینه ای را دارد.

کاخ موزه ایاصوفیه

کاخ موزه توپکاپی

کاخ توپکاپی به تنهایی کاخی زیبا و شگفت انگیز است که حتی اگر در آن خبری از موزه نباشد جذابیت های فراوانی برای مشاهده دارد. در موزه توپکاپی می توانید آثار ادبی و هنری زیادی را از فرهنگ و ملل مختلفی همچون ایران و دیگر کشور ها ببینید.علاوه بر این گنج های سلطنتی و اقلام لوکس و قدیمی نیز در این کاخ موزه نگهداری می شوند.

کاخ موزه دولمه باغچه

کاخ دولما باغچه نسبت به دیگر کاخ های مشهور استانبول کمی جدید تر است. این کاخ در قرن ۱۹ ساخته شد و قرار بود که جای کاخ توپکاپی را بگیرد. در این کاخ موزه در حال حاضر جاذبه های دیدنی فراوانی وجود دارد که در کنار تزئینات خود قصر فضایی شگفت انگیز در این موزه ایجاد کرده اند. پیشنهاد می کنیم حتما از این موزه دیدن کنید.

استانبول مکان های دیدنی استانبول

نظرات کاربران