کاخ توپکاپی مشهور ترین بازمانده عثمانی ها در استانبول

4168 بازدید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
کاخ توپکاپی استانبول کجاست؟

شهر زیبای استانبول علاوه بر جذابیت هایی بی پایانی که برای خرید لباس و وسایل شخصی دارد جزو یکی از توریستی شهر های دنیاست که آثار تاریخی بی شمار با داستان های مختلف دارد. کاخ توپکاپی یکی از همین بناهای تاریخی معروف در شهر استانبول ترکیه است که در این مطلب با تاریخچه آن آشنا می شویم. در این مقاله همراه ترک مگ باشید تا به بازدید از کاخ توپکاپی برویم و هر آنچه که به این قصر عثمانی مربوط است را بشناسیم.

تاریخچه کاخ معروف توپکاپی در استانبول

کاخ توپ کاپی یکی از بزرگ ‌ترین و محبوب ‌ترین مراکز برای بازدید گردشگران در استانبول است که در سال های ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ توسط سلطان محمد دوم ساخته شد. این کاخ در بازه زمانی قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی به ‌حساب می ‌آمد. ساخت توپکاپی به نوعی است که بر روی یک شبه جزیره ساخته شده و و از هر طرف آن به دریای مرمره، تنگه بسفر و دماغه طلایی دید زیبایی دارد.

کاخ معماری داخلی توپکاپی یا توپ قاپی استانبول

توپکاپی دومین کاخ عثمانی است که محل سکونت سلاطین عثمانی، حرم سرا، دادگاه عثمانی و همچنین مرکز مدیریت حکومت بوده است. البته ناگفته نماند که در ابتدا نام این کاخ ینی سارای به معنای کاخ جدید بود و سپس در قرن ۱۹ توپکاپی نام گرفت. قصر کوچک توپکاپی از لحاظ تاریخ و معماری یکی از جذاب ترین مکان های تفریحی استانبول است  که هر بیننده ای را وسوسه به بازدید از آن می کند.

کاخ توپکاپی در عصر حاضر چگونه است؟

کاخ موزه توپکاپی دارای بخش های مختلفی است که در سال ها و قرن ها دست خوش تغییرات کسترده شد. بخش های اعظم این کاخ در طی قرن ها از بین رفته است و کاخ امروزی نماینده شکوه و جلال عصر عثمانی است. توپکاپی استانبول دارای بخش های مختلف است که امروزه تمامی این بخش ها برای بازدید عموم آزاد نیستند. از جمله بخش های قابل بازدید این مجموعه که با تهیه بلیت می توان از آن ها دیدن کرد شامل موارد زیر می شود.

عکس نمای داخلی کاخ توپکاپی در استانبول
  • ۴ حیاط اصلی کاخ توپکاپی
  • خزانه داری امپراتوری
  • اسلحه خانه کاخ توپکاپی
  • آشپزخانه کاخ توپکاپی
  • دروازه اصلی کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی ترکیه کجاست؟

کاخ توپ کاپی در محله سلطان احمد در نزدیکی امینونو (Eminonu) در منطقه قدیمی شهر واقع شده است. اگر محل اقامت شما هم ماند بسیاری از توریست های دیگر در نزدیکی میدان تکسیم است می توانید با فونیکولر میدان تکسیم به ایستگاه کاباتاش بروید. حالا از آنجا سوار تراموا شده و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید. کافیست کمی پیاده روید کنید تا به کاخ توپکاپی و دیگر بناهای تاریخی اطراف آن برسید.

فاصله کاخ توپکاپی تا مسجد سلطان احمد

کاخ عثمانی توپ قاپی (توپکاپی)، کاخ سلطان احمد و همچنین مسجد ایاصوفیه سه بنای مهم تاریخی در شهر استانبول ترکیه هستند. هر سه بنا روی یک شبه جزیره ساخته شده اند که آنقدر به یکدیگر نزدیک هستند که برای بازدید از آن ها با کمی پیاده روی می توانید از این کاخ به کاخ دیگر برسید. برای رفتن از توپکاپی به مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد نیازی به وسیله نقلیه ندارید و با ۵ دقیقه پیاده روی می توانید به مسجد آبی می رسید.

ساعت بازدید و قوانین ورود به کاخ و موزه توپکاپی

کاخ توپکاپی در تمام روزهای هفته به ‌غیر از سه‌ شنبه ها باز است. ساعات بازدید ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر است که در طول فصل تابستان ساعات کاری این مجموعه تاریخی تا ۷ شب هم می‌ رسد. موزه کاخ توپکاپی هم جزو بهترین موزه های استانبول است که از بخش های مختلفی نظیر موزه جواهرات و ساعت، موزه انواع تفنگ ها، موزه هدایای عثمانی و موزه لوازم آشپزخانه تشکیل شده است. در واقع سوم آوریل ۱۹۲۴ مقامات کشور ترکیه تصمیم گرفتند که کاخ توپکاپی به موزه توپکاپی تبدیل شود. کاخ توپکاپی اولین موزه جمهوری ترکیه محسوب می شود.

موزه معروف توپکاپی عمدتا در ایام تعطیلات مذهبی در ساعات صبح تعطیل می شود و بهتر است قبل از رفتن خود به این مکان تاریخی از باز بودن آن اطلاع دقیق حاصل کنید.

حرم سرای کاخ توپکاپی

قیمت ورودی کاخ توپکاپی استانبول چند لیر است؟

در حال حاضر هزینه بلیط ورودی برای بازدید از این کاخ حدودا ۴۰ لیر است. توجه داشته باشید که برای بازدید از بخش حرمسرای کاخ باید ۲۵ لیره اضافه تر پرداخت کنید. اگر اهل موزه گردی و بازدی از کاخ های قدیمی هستید در این منطقه می توانید همزمان از دو کاخ معروف دیگر به نام های مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی و عمارت ایاصوفیه نیز بازدید کنید.

فیلم سینمایی که در مورد کاخ توپکاپی ساخته شد

در سال ۱۹۶۴ فیلمی به نام توپکاپی به کارگردانی ژول داسن و بازی ملینا مرکوری و پیتر یوستینف ساخته شد. این فیلم در شهر استانبول می‌گذرد که موضوع آن تلاش گروهی از دزدان برای دزدیدن خنجر توپقاپی یا همان توپکاپی است.

اگر تا کنون به این کاخ تاریخی در شهر استانبول نرفته اید پیشنهاد می کنیم که در سفر بعدی حتما آن را در برنامه خود قرار بدهید.

استانبول راهنمای سفر به استانبول مکان های تفریحی استانبول مکان های دیدنی استانبول

نظرات کاربران