بازدید از تبریز را با ائل گلی شروع کنیم یا میدان ساعت؟ کدام بهتر است؟

148 بازدید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

تبریز، شهر اولین‌ها، پر از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. انتخاب بین این همه دیدنی کار سختی است، به خصوص وقتی دو گزینه محبوب مثل ائل گلی و میدان ساعت تبریز در میان باشند.

ائل گلی چه زمانی ساخته شده است؟

قدمت ائل گلی به طور دقیق مشخص نیست، اما شواهد نشان می دهد که ساخت آن در چندین مرحله انجام شده است:

دوره آق قویونلوها: در این دوره، حوضی در این مکان احداث شده بود.

دوره صفویان: عمارتی در کنار حوض ساخته شد و محوطه اطراف آن نیز بهسازی یافت.

دوره قاجار: قهرمان میرزا، پسر عباس میرزا، عمارت را گسترش داد و آن را به یک گردشگاه سلطنتی برای درباریان قاجار تبدیل کرد.

بنابراین، می توان گفت که ائل گلی از دوره آق قویونلوها (قرن ۱۵ میلادی) وجود داشته و در طول دوره های صفوی و قاجار توسعه یافته است.نام این مکان نیز در طول تاریخ تغییر کرده است. در دوره قاجار به آن “شاه گلی” می گفتند، اما پس از انقلاب اسلامی ایران نام آن به “ائل گلی” (به معنی “دریاچه مردم”) تغییر یافت. امروزه ائل گلی یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری تبریز است و به عنوان نماد این شهر شناخته می شود.

در ائل گلی چه چیزهایی می توان دید؟

ائل گلی از جاذبه‌های دیدنی متعددی برخوردار است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریاچه ائل گلی:این دریاچه با حدود ۵۵۰۰۰ متر مربع وسعت، گنجایش ۷۲۰۰۰۰ متر مکعب آب را دارد. در اطراف دریاچه مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری احداث شده است و بازدیدکنندگان می‌توانند با قایق در آن گشت‌وگذار کنند.

عمارت ائل گلی:این عمارت در دورهٔ صفویه ساخته شده و در زمان قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. عمارت ائل گلی در دو طبقه ساخته شده و دارای تزئینات زیبایی از جمله گچ‌بری، نقاشی و آیینه‌کاری است. هم‌اکنون این عمارت به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسجد ائل گلی:این مسجد در کنار عمارت ائل گلی واقع شده و در دورهٔ قاجار ساخته شده است. مسجد ائل گلی دارای تزئینات زیبایی از جمله کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری است.

باغ ائل گلی:این باغ دارای درختان تنومند و گل‌های رنگارنگ است و مکانی مناسب برای پیاده‌روی و استراحت است. در باغ ائل گلی امکاناتی از جمله رستوران، کافی‌شاپ، شهربازی و کتابخانه نیز وجود دارد.

میدان ساعت تبریز چه زمانی ساخته شده است؟

ساخت برج ساعت شهرداری تبریز که در میدان ساعت واقع شده است، بین سال‌های ۱۳۱۴ و ۱۳۱۸ هجری شمسی به دستور حاج ارفع‌الملک جلیلی، شهردار وقت تبریز و با نظارت مهندسان آلمانی انجام شد. تا سال ۱۳۲۴ این میدان فقط یک چهارراه بود، اما در زمان حکومت جعفر پیشه‌وری، میدان آن به شکل فعلی ساخته شد و تندیس نیم‌تنه باقرخان سالار ملی نیز در آنجا نصب گردید. بنابراین قدمت برج ساعت میدان ساعت تبریز به حدود ۱۰۰ سال می‌رسد و از جمله بناهای تاریخی و نمادهای مهم این شهر به حساب می‌آید.

عمارت شهرداری تبریز، با مساحت ۹۶۰۰ مترمربع و زیربنای ۶۵۰۰ مترمربع، یکی از بناهای شاخص و ارزشمند این شهر تاریخی است. این عمارت باشکوه، در ۳ طبقه بنا شده و برج ۳۰ متری آن، میزبان ساعتی انگلیسی است که قدمتی بیش از ۷۰ سال دارد. گفته می‌شود که در دنیا فقط دو عدد از این مدل ساعت وجود دارد که یکی بر فراز برج ساعت بیگ بن مشهور لندن و دیگری بر فراز برج عمارت شهرداری تبریز خودنمایی می‌کند. همین ویژگی منحصر به فرد، شهرت و محبوبیت این جاذبه گردشگری تبریز را به طور چشمگیری افزایش داده است.

معماری میدان ساعت تبریز چگونه است؟

عمارت شهرداری تبریز با شکوه و عظمت خود، یکی از نمادهای بارز این شهر تاریخی محسوب می‌شود. سبک معماری این بنا، اروپایی و به طور خاص آلمانی است. مهندسان آلمانی بر ساخت این عمارت نظارت داشته‌اند و طراحی آن را نیز “آودیس اوهانجانیان” بر عهده داشته است.

اوهانجانیان، معمار برجسته‌ای ارمنی بود که در سال‌های بین ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۱ میلادی، سمت وزارت راه‌وشهرسازی ارمنستان را نیز بر عهده داشت. او تحصیلات خود را در رشته معماری در مؤسسه فناوری تمسک روسیه به پایان رسانده بود و پس از آن، به تبریز مهاجرت کرد و نقش مهمی در عمران و آبادانی این شهر ایفا نمود.

نقشه‌ی این عمارت باشکوه، شبیه به حرف “U” انگلیسی است، اما ظرافت طراحی آن فراتر از این شباهت ساده است. اگر از بالا به عمارت نگاه کنید، گویی عقابِ پرافتخاری را می‌بینید که با صلابت تمام، بر فراز شهر بال گشوده است. این شباهت نمادین، به شکلی ماهرانه در طراحی عمارت گنجانده شده و عظمت و شکوه شهرداری تبریز را به زیبایی به تصویر می‌کشد.

در میدان ساعت چه چیزهایی می توان دید؟

میدان ساعت تبریز یکی از مکان‌های دیدنی و محبوب در این شهر است که در آن می‌توان جاذبه‌های مختلفی را دید. در اینجا به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنم:

برج ساعت:برج ساعت تبریز که در بالای عمارت شهرداری قرار دارد، نماد این میدان و یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های تبریز است. این برج در دوره پهلوی اول ساخته شده و ساعتی که در آن نصب شده، از انگلستان خریداری شده و مشابهی در برج ساعت بیگ‌بن لندن دارد.

عمارت شهرداری:عمارت شهرداری تبریز که برج ساعت در آن قرار دارد، بنایی تاریخی و باشکوه است که در دوره پهلوی اول ساخته شده است. این عمارت در حال حاضر محل موزه شهرداری تبریز است و در آن می‌توان از اشیاء و اسناد تاریخی مربوط به شهر تبریز دیدن کرد.

ائل گلی یا میدان ساعت تبریز؟ کدام را انتخاب کنیم؟

مقایسه میدان ساعت تبریز و ائل گلی به سلیقه و علایق شما بستگی دارد. هر کدام از این مکان‌ها جذابیت‌های خاص خود را دارند. اگر به دنبال تجربه تاریخ و فرهنگ تبریز هستید، میدان ساعت گزینه مناسب‌تری برای شما است. اما اگر به دنبال تفریح در طبیعت و گذراندن اوقات آرام هستید، ائل گلی را انتخاب کنید.

منبع: مجله گردشگری

دسته‌بندی نشده

نظرات کاربران